Bledzew - Informacje dodatkowe

Nazwa: Bledzew - wieś
Województwo: lubuskie - dawne: gorzowskie
Powiat: międzyrzecki
Gmina: Bledzew
Ludność: 1300
Kod: 66-350
Tel.: 0-95

Bledzew - Zobacz w serwisie mapa.szukacz.pl

Bledzew - Zobacz, czy jest więcej miejscowości o tej nazwie ...

Herb:

Opis:

Sport i rekreacjaW Bledzewie przecina się wiele szlaków turystycznych zarówno wodnych, pieszych jak i rowerowych. Wśród szlaków wodnych możemy wyróżnić szlak biegiem rzeki Obry, której wody są silnie meandrujące i zmieniająjej bieg w dolnej części gminy z rzekinizinnej na bystrą i niebezpieczną. Długość rzeki wynosi 222,5 km., jej szlak zaliczany jest do najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Na drodze tego szlaku znajduje się długi na 8 km. Zalew Bledzewski z atrakcyjnymi turystycznie wysokimi brzegami porośniętymi starymi drzewami oraz ciągle działająca elektrownia wodna zbudowana na początku wieku. Atrakcyjny szlak krajobrazowy stanowi Jezioro Struga płynąc przez trzy jeziora: Kurskie (gm. Międzyrzecz), Długie i Chycina do Zalewu Bledzewskiegoi dalej rzeką Obra, która dla płynących jej nurtem odsłania wszystkie swoje walory krajobrazowe. Szlakiem pieszym jest szlak niebieski biegnący ze Skwierzyny przez Bledzew do Lubniewic o dł. 16 km. Trasa tego szlaku przechodzi w pobliżu ruin Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień co sprawia, że szlak ten staje się bardzo atrakcyjny dla turystów. Pozostałymi szlakami biegnącymi przez teren gminyjest szlak Skwierzyna-Międzyrzecz, który biegnie wzdłuż jezior Chycińskie i Długie oraz szlak Międzyrzecz-Bledzew-Międzyrzecz biegnący wzdłuż jeziora Głębokie dalej przy Zalewie Bledzewskim. Przez gminę przebiega także Szlak Europejski E-11 oraz Europejski Szlak Rowerowy R-1 biegnący przez Osiecko, Sokole Dąbrowom, Nową Wieś i Templewo.

Historia:

  • w latach 1231-1239 książę wielkopolski Władysław Odonic sprowadził na te ziemie cystersów z klasztoru na Łużycach nadając im grunty nad Obrą.
  • w roku 1321 margrabia Waldemar nadał cystersom Bledzew i Popowo, które od 1321 r. znalazły się w granicach Wielkopolski i pozostały aż do drugiego rozbioru w 1793 r.
  • król Kazimierz Jagiellończyk nadał w 1458 r. Bledzewowi prawa miejskie. Wtedy cystersi z całym swoim dobytkiemprzenieśli się z Zemska do Bledzewa. Odtąd miasto stało się centrum gospodarczym oferującym wyroby sukiennicze, piwowarskie, szewskie i inne.
  • po kasacie zakonu (1835 r.) rząd pruski wystawił w 1842 r. na licytację kościół i klasztor, wyznaczając niewysoką cenę 5 tys. talarów oraz warunek, by wszystkie budynki z kościołem włącznie rozebrać do fundamentów.
  • 30 sierpnia 1945 r., po reformie administracji, Bledzew pozbawiony został praw miejskich

    Odwiedź:

  • kościół gotycki z1640 r. z wysoką wieżą, przebudowany w XIX w.
  • młyn wodny konstrukcji szkieletowej z XVIII w
  • północny odcinek Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień, który w czasie trwania II Wojny światowej miał stanowić podstawową część umocnień wschodniej Rzeszy, a prace przy jego budowie odbywały się w połowie lat trzydziestych. Wielkość MRU porównywalna jest do legendarnej linii Maginota we Francji.
  • elektrownia wodna na Zalewie Bledzewskim zbudowana w latach 1906-11